sobota, 25 stycznia 2014

Seria vintage vol.1

            Zwróciłam uwagę że bardzo lubicie styl vintage. Z tego powodu ostatnio utworzyłam całą serię skrzyneczek utrzymanych w tym klimacie, którymi będę Was raczyć w najbliższym czasie. Do końca nie wiedziałam co oznacza to słowo i na czym ten styl polega. Postanowiłam zasięgnąć informacji w internecie i się doszkolić. Oto co znalazłam: Vintage – styl w kulturze i sztuce. W modzie, w której zaistniał w XIX wieku, polega na noszeniu rzeczy z innej epoki albo stylizowanych na takie oraz łączeniu stylów pochodzących z różnych epok. Ubrania z poprzednich dekad albo starsze niż 20 lat są zwykle uznawane za vintage. Powinny to być zarazem rzeczy wysokiej jakości, mało podatne na zniszczenia, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Obecnie słowem tym określa się produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok. Vintage nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm. Styl ten znalazł również swoje miejsce przy wykonywaniu hobbystycznych przedmiotów handmade. Cechą charakterystyczną stylu vintage jest łączenie przeciwieństw. Przedmiot vintage można stworzyć na trzy sposoby:
- stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok.
- wprowadzając stare, stylowe elementy do nowoczesnych prac.
- prace stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.
Vintage funkcjonuje też w muzyce. 
Słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosi się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące jest tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji. 
źródło po modyfikacji: Wikipedia 

      Wracając więc do tematu postu chciałam Wam w dniu dzisiejszym przedstawić skrzyneczkę właśnie w tym stylu. Przedstawia ona francuskiego gazeciarza, chociaż bardziej skłaniałabym się, iż jest to dziewczynka w chłopięcym ubranku. W tle widzimy symbol Paryża - wieżę Eiffla. Każdy zna tą konstrukcję - jest to obok opery w Sydney, Statuy Wolności w Nowym Yorku, Big Bena w Londynie, Fernsehturm w Berlinie, Pałacu Kultury w Warszawie (he, he, he) najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie. Mimo iż każdy ją kojarzy postanowiłam przypomnieć kilka suchych faktów o niej.

          Wieża Eiffla - jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. „Żelazna dama” stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Projekt podkreślał architektoniczne walory żelaza, wbrew dominującemu w XIX wieku akademizmowi, który uważał żelazo za prosty materiał budowlany. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do łączności używano gołębi pocztowych). Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi. Jej wysokość to 324 m.
     Ale się rozpisałam. Pomyślałam sobie, że przy okazji prezentowania swoich prac będę przedstawiała ciekawostki z nimi związane, które trochę nam odświeżą wiedzę ze szkoły. Teraz już zaprezentuję pracę w postaci zdjęć.


Jak to u mnie oczywiście musiałam użyć mojego ukochanego ostatnio transferu z motywami związanymi z głównym motywem zdobiącym wieko skrzyneczki
12 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna skrzyneczka, świetne transfery, czekam na następne, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne pudełeczko. Twoje transfery są zawsze tak udane, że też mam ochotę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna kolorystyka. Ta skrzyneczka ma styl :)
  Bardzo mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 5. ale cudna! To jedna z Twoich najpiękniejszych skrzyneczek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i fajnie się czytało, ciekawie... ciekawa jestem reszty Twoich artefaktów vintage:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi si podoba ta vintage'owa seria. Dziękuję za odwiedziny i udział w Candy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. ja zaczęłam od drugiej skrzyneczki ;) ale ta jest równie piękna jak poprzednia, świetne transfery :)

  OdpowiedzUsuń